Rekordmāja! (2009) Tipveida projekts "Aija"

Šis ir tipveida projekts "Aija" vienkāršai, izskatīgai lauku mājai. Tehniskie risinājumi ir praktiski, izturīgi un atsegtās koka konstrukcijas piešķir papildus estētiskās kvalitātes. Šādu ēku iespējams uzbūvēt pašrocīgi, par to arī tālāk aprakstā.

Dzīvojamā ēka uzbūvēta necerēti strauji. Lielākoties viss ir paveikts viena cilvēka rokām, atsevišķi darbi - jumta konstrukcijas un segums veikti divatā. Zem apakšklāja jumta seguma ēka bija jau 12. būvniecības dienā. 2 dienu laikā izbūvēti veidņi un ielieti pamati, 4 dienu laikā uzmūrētas Aeroc bloku mūra nesošās sienas. Pārseguma sijas un jumta konstrukcijas kopā aizņēma 4 dienas. Neaizraujoties ar sīkumiem un konstrukcijas paredzot maksimāli racionālas, ir iespējams krietni ātri un lēti uzbūvēt savai ģimenei ērtu, gaišu un omulīgu māju.

vislētākā māja

lēta māja

Sena patiesība vēsta, ka ekoloģiski nozīmē arī ekonomiski, jeb tas kas ir dārgs - vairs nav ekoloģisks. šajā gadījumā kompromisa materiāls ir gāzbetons (tās nav dabai draudzīgās salmu ķīpas), bet gāzbetons šādai mājai izmaksā ap 800Ls un ir uzmūrējams 4-6 dienu laikā. turklāt šādu ēku iespējams ir siltināt, ar salmu ķīpām, skaidām uc ekoloģskiem materiāliem. Pēc LV normatīviem vēl vajadzīgs būtu 5-7cm akmens vates siltinājuma slānis. Bet praktiski arī nesiltinātai šādai ēkai apkures izmaksas ir pat zemākas par dažas reizes mazāka pilsētas dzīvokļa apkures cenām. Turklāt siltinot ar Ekovati bez lieliem izdevumiem ēku var nosiltināt teju līdz pasīvās ēkas standartam.
Konstruktīvie mezgli robusti un praktiski, izvairoties no sīkumiem (kuri var sasummēties trijkāršā ēkas cenā), racionalizējot un vienkāršojot, un gūstot prieku par procesu, rezultātu un tai pat laikā izveidojot ēku atbilstošu mūsdienu komforta standartiem, debespusēm, izsauļojumam, kā arī āderu tīklojumam - gar ēkas ārsienām ārpusē ir ~3-4m platās ūdens āderes, bet pavards un skurstens atrodas uguns āderu krustpunktā, gultas dīvāni un darba zonas ir no āderēm brīvās teritorijās.

Šī ēka ir dzīvs piemērs tam, kā tiek apgāzts mīts par to, ka savrupmāja esot liela dārdzība. Ēkas būvizmaksas (bez darbaspēka - būvējot pašrocīgi) ir aptuveni divu dzīvojamo vagoniņu cenā, savukārt komforts un citas kvalitātes nav pat salīdzināmas.

lētās mājas plāns

plānojums

Ēkas pirmajā stāvā plaša dzīvojamā istaba D pusē, virtuves niša Austrumos, skurstenis un siltummezgli ēkas vidū (senču tradīcijas un praktiskums), pirts karsētava, dušas telpa, vējttveris-pieliekamais, wc, vējtveris pie galvenās ieejas Rietumu pusē un terase.

jumta stāva plāns

kompakts jumta stāva plāns

Otrajā stāvā būs kāpņu halle, un trīs vai četras guļamistabas

ekonomiskās mājas griezums

šķērsgriezums

Griezumā redzamas apaļkoku pārseguma sijas, resgalis rietumu pusē, veido lielu jumta pārkari zem kuras var izveidot terasi, ar skatu uz rietošo sauli, kā arī lievenis ieejas mezglam.

jumts gatavs

jumts pabeigts

Ēkas nesošās sienas Aeroc gāzbetona bloku mūris ~12 kubikmetri gāzbetona. Viens cilvēks to ir samūrējis 4 dienu laikā. vēl taps nedaudz mūrētas gala sienas un drempelis augšstāvā. Jumtam ir viļņots skārda RUKKI segums, Baltijas valstu karogiem atbilstošās krāsās. Jumta seguma iesegšanā - darbs diviem cilvēkiem nepilnas 2 dienas.

spāres

jumta spāres

spāres samontētas uz mūrlatām un jumta krēsla - kopturiem. jānalgo vēl klāt saišķi.

apaļkoka sijas

masīvkoka sijas

ēkai ir apaļkoka sijas, tas ir lēti un labi - apaļkoka kubikmetrs maksā ~25Ls, bet zāģmateriāla kubikmetrs ~80Ls, kā arī šādi var panākt ievērojamu sijas masivitāti un šķērsgriezumu, kas nodrošina pārseguma nešūpošanos. un interjeram neskādē redzamas masīvkoka sijas. apšūti griesti būs virs pirts un labierīcībām.

starpsienas

starpsienas

Pagaidu kāpnes

Pagaidu kāpnes

Apaļkoka sijas tiks atstātas redzamas interjerā. Otrā stāva grīda balstīta uz gulšņiem 10x10cm, virs sijām dēļu apšuvums trinītī.

pirmā stāva pārsegums - apaļkoka sijas

sijas

spāres

jumts lauku ainavā

Spāru gali jāapzāģē

jumta konstrukcija

spāres

Liekot spāres kores taisnumu var koriģēt pēc nostieptās auklas.

jumta konstrukcija

jumta konstrukcija

spāru pasija

siju gali

Šeit redzami siju tievgaļi, sajūgums ar "mūrlatu" jeb spāru pasiju, kā arī sajūgums ar logu ailu pārsedzēm, labajā pusē redzams gulsnis 10x10cm, ar to palīdzību grīda tiks izlīmeņota, tā ka apaļkoka siiju negludumi un zari nebūs par traucēkļiem otrā stāva grīdai, bet pirmajā stāvā greznos interjeru:)

Spāru svētki

Spāru svētki

Spāru svētki

Spāru svētki

Spāru svētki

spāru svētki

konstrukcijas

Jumta konstrukcijas

Jumta konstrukcijas

jumta segums ar ruberoīdu

jumta segums ar ruberoīdu

latojums un skārda segums

latojums un skārda segums

Ieteicams jumta seguma klāšanai izvēlēties agru rītu vai vakaru, tā lai uz jumta nebūtu saulē jāpārkarsējas.

Jumta skārda segums

Jumta skārda segums

Jumta segums ar Baltijas valstu karogu krāsām

Jumta segums ar Baltijas valstu karogu krāsām

Metāla seguma jumts pabeigts

Metāla seguma jumts pabeigts

Strīpainais jumts

Strīpainais jumts

Ekonomiskā ēka lauku ainavā

Ekonomiskā ēka lauku ainavā

Logu un durvju ielikšana

Logu un durvju ielikšana

šeit redzama jumta pārkare, virs 1m plata, tas nozīmē ka vasarā saule istabas nekarsē, bet ziemā tā ir zemāk un mierīgi silda dzīvojamo platību caur maksimāli lielajiem logiem. šis logs ir no esošiem krājumiem, viena daļa būs pašbūvēti, ar koka rāmi un 3 kāršu stikla paketi, tāda konstrukcija izmaksā ~5-8reiz lētāk kā pasūtīt logu izgatavotājiem.

ekonomiskās ēkas iekšskats

ekonomiskās ēkas iekšskats

Iekšskats uz ZA stūri, otra izeja no vējtvera, kas reizē kalpos kā pieliekamais kambaris pie virtuves. Trīs logi - pirmais tualetei, otrais dušas telpai un pirts ģērbtuvei, trešais vējtverim.

skaists skats pa logu

skaists skats pa logu

Skats uz D-DA pusi.

logu aila, pārsedze

logu aila, pārsedze

Skats uz DR pusi, priekšplānā brokastu galds

dzīvojamā istaba ar virtuvi

dzīvojamā istaba ar virtuvi

iekšskats dienvidu virzienā no virtuves stūra. Grīdas paredzētas šādas:
- priedes vai egles dēļu segums
- gulšņi 10x10cm
- starp gulšņiem siltumizolācija 5cm
- betons ~8cm
- hidroizolācija
-
blietēta smilts

skats uz apkures mezglu

skats uz apkures mezglu

vidū redzams skurstenis. lēti un ātri uztaisīt skursteni var šādi - ņem gāzbetona starpsienu blokus, mūrē kā aku, vertikāli cik garu vien vajag, iekšā liek nerūs tērauda dūmvadu, izolētu ar dūmvadu akmensvati. tam blakus var iemontēt pāris 12,5cm skārda ventilācijas trubas un pievilkt kur vajadzīgs. skurstenim patlaban jau pieslēgta plīts, pirtskrāsns un ilgdegšanas krāsns dzīvojamās istabas apsildei. pa kreisi no plīts paredzēts izbūvēt arī maizes krāsni.

skurstenis

skurstenis

Skurstenis mūrēts no Aeroc starpsienu blokiem, tā iekšpusē atrodas f20cm nerūsošā skārda skurstenis, izolēts, divi ventilācijas kanāli un kanalizācijas ventilācija. Šāda skursteņa tehnoloģija ļauj ļoti ātru montāžu - dienas laikā, un zemas izmaksas, kā arī labus ekspluatācijas apstākļus - izolēts skārda skurstenis nerada kondensēšanos, jo tā iekšienas ir siltas, tas ļauj skurstenim ilgāk saglabāties tīram.

kopturu balsti

kopturu balsti

Starp kopturu statņiem paredzēts logs uz D pusi.

spāru pasija

spāru pasija

Šeit redzama jumta konstrukcijas sajūguma vieta ar pārseguma sijām.

apaļkoka sijas

apaļkoka sijas

Turpinājums - 2. daļa rekord-lētai un ātri uzbūvētai mājai - https://www.buildart.lv/rekordmaja-2009-2/

Printed from: https://www.buildart.lv/rekordmaja-2009/ .
© buildart.lv 2020.

63 Comments   »

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!
  Vienatnē var ļoti daudz paveikt, bet būvdarbos, pie savas mājas būvniecības darbi veiksies 3x vai 5x ātrāk un ražīgāk, ja palīgos būs vēl vismaz viens roku pāris, palīdzēt, padot, sagatavot, nozāģēt, atnest - ir vesels lērums darbu, ražīgā, draudzīgā sadarbībā viss veiksies krietni vien labāk. Ir arī darbi, ko vienatnē praktiski nav iespējams paveikt - piemēram jumta konstrukcijas un seguma montāža.
  Apaļkoka sijas šai mājai tika uzceltas ar traktora baļķvedēja palīdzību, tālāk, pa visu māju vienmērīgi izkārtotas ar cilvēku roku spēku.
  lai Jums raženi sokas!

 • Jānis says:

  Labdien loti gribetu uzzinat aptuvena projekta cenu? Materialu izmaksas!!! Un vai ir iespejams sho to izmainit projekta kaa piemeram nonemt pirts vietu un kaut kur mala izbuvet central apkures katlu! Viesistaba izbuvet kaminu..???

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!
  Šim projektam ir dažas jaunākas versijas izstrādātas, gan ar centrālapkures telpu, gan citām izmaiņām, kā arī, varam to pielāgot tieši Jūsu vajadzībām un iecerēm.
  lai raženi sokas!

 • Edvīns says:

  Labvakar! Sakiet lūdzu, cik kV.m ir šai ēkai?

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!
  Šis mājas projekts ir risināts ar iekštelpu platību 110kvm.

  lai sokas!

 • Kristaps Gertmanis says:

  Sveiki,Mēs atrodamies Cēsis un vēlētos iegādāties , kādu no gataviem projektiem , lai būtu mazākas izmaksas, Piemēram kā Ansis tikai bez pirts. Paldies Jums.

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!

  Projekts "Aija" ir piemērots, varam veikt tajā izmaiņas, pirts vietā paredzot kādu citu lietderīgu telpu, pēc Jūsu vajadzībām.

  lai raženi sokas!

 • Andris says:

  Labdien!
  Interesētu tipveida projekts "Aija", bez pirts, māja paredzēta kā vasaras maja, bet reizēm lai arī vēlā rudenī vai pa ziemu varētu palikt. Paldies cerot uz sadarbību

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!
  Projekts "Aija" nu jau ir realizēts uzbūvējot vairākas mājas, dažādās projekta versijās, tajā skaitā arī ar pagrabu, šobrīd strādājam pie tehniskā projekta, kura īpašnieki arī vēlējās māju bez pirts.
  Varam projektu "Aija" pielāgot arī Jūsu vajadzībām, kā arī vasaras mājas funkcijām.
  lai sokas!

 • Santa says:

  Labdien! Kāda pieredze ar kurināšanu, pievienojot trīs krāsnis vienam dūmvadam?
  Padomā tāds pats skursteņa risinājums, bet visu laiku šaubos par centrālapkures katla vai pirts krāsns un plīts pievienošanu vienam dūmvadam.
  Paldies!

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!
  No trīs pieslēgumiem vienlaicīgi tiek izmantoti tikai divi, neizmantoto aizverot ar aizbīdni, rezultātā skurstenis kalpo labi, vilkme ir pietiekama. Svarīgi starp ievadiem skrustenī ievērot vismaz 1m vertikālo attālumu. Māju plānus izstrādājot, māju projektos paredzam pēc iespējas racionālākus risinājums, šajā gadījumā - vairākus apkures elementus pie viena skursteņa.
  lai Jums raženi sokas!

 • Jānis says:

  Sveiki,

  interesē, vai varētu uzzināt kādi ir nosacījumi ja pašam ir mežš un ir vēlme izmatot arī apaļkoku, kādi būtu labākie koka ciršanas laiki, līdz kādai stadījai koks ir jānotīra. Vai nepieciešams veikt šī koka papildu apstrādi?
  Varbūt vieglāk paskaidot būtu izstāstot kā šis pasākums notika Jūsu gadījumā. Paldies.

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!
  Koku ciršanai mūsu senči izmantoja ziemu, dēļ vairākiem praktiskiem iemesliem, bet ar mūsdienu tehniku meži ir izbraucami jebkurā laikā, līdz ar to šodien kokmateriāli tiek gatavoti nepārtraukti, meža īpašnieki audzē, zāģē, un gateri saņem arvien jaunus baļķu pievedumus un gatavo zāģmateriālus, tos varat iegādāties kad vien ir vajadzība. Ja svarīga ir kokmateriāla kvalitāte, tad ziemā zāģēts koks ir labāks dēļ krietni mazākā sulas daudzuma - koks mazāk žūstot rūk, mazāk plaisā. Ievērojot senču zināšanas, katrs darbs, arī koku gāzšana veicama atbilstošā laikā un mēness fāzē, lai iegūtu vis-labāko rezultātu. Bet tādiem vienkāršiem mērķiem kā pārseguma sijas, apaļkoka, vai kantēta materiāla veidā, derīgs ir arī vasarā zāģēts koks, tas ļoti ātri izžūst būvniecības gaitā.
  lai Jums labi sokas!

 • Rihards says:

  Sveiki,
  Gribētu iegādāties plānus, ja pieejami?

 • Anita says:

  Labdien!

  Vēlētos uzzināt cik apmēram izmaksātu šis projekts un vai jūs varat šo projektu piesiet jau konkrēttam zemes gabalam, lai var skanot būvvaldē? Sarotu, ka Jums ir arī līdzīgs projekts, -- bet bez pirts. Tas projekta variants interesētu vairāk.

 • Ansis Liepa says:

  Labdien!
  Protams, ir iespējams projekta stāvu plānus risināt atbilstoši Jūsu vajadzībām, pirts vietā var paredzēt kādu citu Jums lietderīgu telpu, darba kabinetu, guļamistabu, kurtuvi utml. Projekta saskaņošanai būvvaldē, būs nepieciešams Jūsu zemes īpašuma topogrāfiskais plāns, ko varat pasūtīt mērniekiem. Uz topogrāfiskā plāna veidosim ēkas novietni, lai projekts būtu skaņojams būvvaldē. Šobrīd skaņošana risinās elektroniski, izmantojot http://www.bis.gov.lv elektronisko sistēmu, pagaidām, šķiet, tā darbojas nevainojami, tiesa gan, prasa mazliet citādāku pieeju gan no arhitekta, gan pasūtītāja puses. Arī Jūsu mājas projekts būs veiksmīgi saskaņojams būvvaldē.
  Lai raženi sokas!

RSS feed for comments on this post

Leave a Reply

 
buildart.lv māju projekti