Rekordmāja 20 dienās!

Dzīvojamā ēka uzbūvēta necerēti strauji. Lielākoties viss ir paveikts viena cilvēka rokām, atsevišķi darbi - jumta konstrukcijas un segums veikti divatā. Zem apakšklāja jumta seguma ēka bija jau 12. būvniecības dienā. 2 dienu laikā izbūvēti veidņi un ielieti pamati, 4 dienu laikā uzmūrētas Aeroc bloku mūra nesošās sienas. Pārseguma sijas un jumta konstrukcijas kopā aizņēma 4 dienas. Neaizraujoties ar sīkumiem un konstrukcijas paredzot maksimāli racionālas, ir iespējams krietni ātri un lēti uzbūvēt savai ģimenei ērtu, gaišu un omulīgu māju.

vislētākā māja

lēta māja

Sena patiesība vēsta, ka ekoloģiski nozīmē arī ekonomiski, jeb tas kas ir dārgs - vairs nav ekoloģisks. šajā gadījumā kompromisa materiāls ir gāzbetons (tās nav dabai draudzīgās salmu ķīpas), bet gāzbetons šādai mājai izmaksā ap 800Ls un ir uzmūrējams 4-6 dienu laikā. turklāt šādu ēku iespējams ir siltināt, ar salmu ķīpām, skaidām uc ekoloģskiem materiāliem. Pēc LV normatīviem vēl vajadzīgs būtu 5-7cm akmens vates siltinājuma slānis. Bet praktiski arī nesiltinātai šādai ēkai apkures izmaksas ir pat zemākas par dažas reizes mazāka pilsētas dzīvokļa apkures cenām. Turklāt siltinot ar Ekovati bez lieliem izdevumiem ēku var nosiltināt teju līdz pasīvās ēkas standartam.
Konstruktīvie mezgli robusti un praktiski, izvairoties no sīkumiem (kuri var sasummēties trijkāršā ēkas cenā), racionalizējot un vienkāršojot, un gūstot prieku par procesu, rezultātu un tai pat laikā izveidojot ēku atbilstošu mūsdienu komforta standartiem, debespusēm, izsauļojumam, kā arī āderu tīklojumam - gar ēkas ārsienām ārpusē ir ~3-4m platās ūdens āderes, bet pavards un skurstens atrodas uguns āderu krustpunktā, gultas dīvāni un darba zonas ir no āderēm brīvās teritorijās.

Šī ēka ir dzīvs piemērs tam, kā tiek apgāzts mīts par to, ka savrupmāja esot liela dārdzība. Ēkas būvizmaksas (bez darbaspēka - būvējot pašrocīgi) ir aptuveni divu dzīvojamo vagoniņu cenā, savukārt komforts un citas kvalitātes nav pat salīdzināmas.

lētās mājas plāns

plānojums

Ēkas pirmajā stāvā plaša dzīvojamā istaba D pusē, virtuves niša Austrumos, skurstenis un siltummezgli ēkas vidū (senču tradīcijas un praktiskums), pirts karsētava, dušas telpa, vējttveris-pieliekamais, wc, vējtveris pie galvenās ieejas Rietumu pusē un terase.

jumta stāva plāns

kompakts jumta stāva plāns

Otrajā stāvā būs kāpņu halle, un trīs vai četras guļamistabas

ekonomiskās mājas griezums

šķērsgriezums

Griezums shematisks jumta stāva platība

Griezums shematisks jumta stāva platība

Griezumā redzamas apaļkoku pārseguma sijas, resgalis rietumu pusē, veido lielu jumta pārkari zem kuras var izveidot terasi, ar skatu uz rietošo sauli, kā arī lievenis ieejas mezglam.

jumts gatavs

jumts pabeigts

Ēkas nesošās sienas Aeroc gāzbetona bloku mūris ~12 kubikmetri gāzbetona. Viens cilvēks to ir samūrējis 4 dienu laikā. vēl taps nedaudz mūrētas gala sienas un drempelis augšstāvā. Jumtam ir viļņots skārda RUKKI segums, Baltijas valstu karogiem atbilstošās krāsās. Jumta seguma iesegšanā - darbs diviem cilvēkiem nepilnas 2 dienas.

spāres

jumta spāres

spāres samontētas uz mūrlatām un jumta krēsla - kopturiem. jānalgo vēl klāt saišķi.

apaļkoka sijas

masīvkoka sijas

ēkai ir apaļkoka sijas, tas ir lēti un labi - apaļkoka kubikmetrs maksā ~25Ls, bet zāģmateriāla kubikmetrs ~80Ls, kā arī šādi var panākt ievērojamu sijas masivitāti un šķērsgriezumu, kas nodrošina pārseguma nešūpošanos. un interjeram neskādē redzamas masīvkoka sijas. apšūti griesti būs virs pirts un labierīcībām.

starpsienas

starpsienas

Pagaidu kāpnes

Pagaidu kāpnes

Apaļkoka sijas tiks atstātas redzamas interjerā. Otrā stāva grīda balstīta uz gulšņiem 10x10cm, virs sijām dēļu apšuvums trinītī.

pirmā stāva pārsegums - apaļkoka sijas

sijas

spāres

jumts lauku ainavā

Spāru gali jāapzāģē

jumta konstrukcija

spāres

Liekot spāres kores taisnumu var koriģēt pēc nostieptās auklas.

jumta konstrukcija

jumta konstrukcija

spāru pasija

siju gali

Šeit redzami siju tievgaļi, sajūgums ar "mūrlatu" jeb spāru pasiju, kā arī sajūgums ar logu ailu pārsedzēm, labajā pusē redzams gulsnis 10x10cm, ar to palīdzību grīda tiks izlīmeņota, tā ka apaļkoka siiju negludumi un zari nebūs par traucēkļiem otrā stāva grīdai, bet pirmajā stāvā greznos interjeru:)

Spāru svētki

Spāru svētki

Spāru svētki

Spāru svētki

Spāru svētki

spāru svētki

konstrukcijas

Jumta konstrukcijas

Jumta konstrukcijas

jumta segums ar ruberoīdu

jumta segums ar ruberoīdu

latojums un skārda segums

latojums un skārda segums

Ieteicams jumta seguma klāšanai izvēlēties agru rītu vai vakaru, tā lai uz jumta nebūtu saulē jāpārkarsējas.

Jumta skārda segums

Jumta skārda segums

Jumta segums ar Baltijas valstu karogu krāsām

Jumta segums ar Baltijas valstu karogu krāsām

Metāla seguma jumts pabeigts

Metāla seguma jumts pabeigts

Strīpainais jumts

Strīpainais jumts

Ekonomiskā ēka lauku ainavā

Ekonomiskā ēka lauku ainavā

Logu un durvju ielikšana

Logu un durvju ielikšana

šeit redzama jumta pārkare, virs 1m plata, tas nozīmē ka vasarā saule istabas nekarsē, bet ziemā tā ir zemāk un mierīgi silda dzīvojamo platību caur maksimāli lielajiem logiem. šis logs ir no esošiem krājumiem, viena daļa būs pašbūvēti, ar koka rāmi un 3 kāršu stikla paketi, tāda konstrukcija izmaksā ~5-8reiz lētāk kā pasūtīt logu izgatavotājiem.

ekonomiskās ēkas iekšskats

ekonomiskās ēkas iekšskats

Iekšskats uz ZA stūri, otra izeja no vējtvera, kas reizē kalpos kā pieliekamais kambaris pie virtuves. Trīs logi - pirmais tualetei, otrais dušas telpai un pirts ģērbtuvei, trešais vējtverim.

skaists skats pa logu

skaists skats pa logu

Skats uz D-DA pusi.

logu aila, pārsedze

logu aila, pārsedze

Skats uz DR pusi, priekšplānā brokastu galds

dzīvojamā istaba ar virtuvi

dzīvojamā istaba ar virtuvi

iekšskats dienvidu virzienā no virtuves stūra. Grīdas paredzētas šādas:
- priedes vai egles dēļu segums
- gulšņi 10x10cm
- starp gulšņiem siltumizolācija 5cm
- betons ~8cm
- hidroizolācija
-
blietēta smilts

skats uz apkures mezglu

skats uz apkures mezglu

vidū redzams skurstenis. lēti un ātri uztaisīt skursteni var šādi - ņem gāzbetona starpsienu blokus, mūrē kā aku, vertikāli cik garu vien vajag, iekšā liek nerūs tērauda dūmvadu, izolētu ar dūmvadu akmensvati. tam blakus var iemontēt pāris 12,5cm skārda ventilācijas trubas un pievilkt kur vajadzīgs. skurstenim patlaban jau pieslēgta plīts, pirtskrāsns un ilgdegšanas krāsns dzīvojamās istabas apsildei. pa kreisi no plīts paredzēts izbūvēt arī maizes krāsni.

skurstenis

skurstenis

Skurstenis mūrēts no Aeroc starpsienu blokiem, tā iekšpusē atrodas f20cm nerūsošā skārda skurstenis, izolēts, divi ventilācijas kanāli un kanalizācijas ventilācija. Šāda skursteņa tehnoloģija ļauj ļoti ātru montāžu - dienas laikā, un zemas izmaksas, kā arī labus ekspluatācijas apstākļus - izolēts skārda skurstenis nerada kondensēšanos, jo tā iekšienas ir siltas, tas ļauj skurstenim ilgāk saglabāties tīram.

kopturu balsti

kopturu balsti

Starp kopturu statņiem paredzēts logs uz D pusi.

spāru pasija

spāru pasija

Šeit redzama jumta konstrukcijas sajūguma vieta ar pārseguma sijām.

apaļkoka sijas

apaļkoka sijas

Printed from: https://www.buildart.lv/rekordmaja-2/ .
© buildart.lv 2020.

8 Comments   »

 • Reegs says:

  Nu Ja tas ir domāts igaunijas karogs uz jumta tad krāsu secība ir nepareiza 😀

 • Ansis Liepa says:

  var jau būt, ka domāts ir tikai izmantot Baltijas valstu karogu krāsas, nevis pašus karogus 🙂

 • elektriķis Māris says:

  man tikai 2 iebildumi - jautājumi
  1. kad pienāks laiks jumta skārdu pārkrāsot, vai arī tāpat krāsos kā ir oriģinālās krāsas?
  2. 2 stāva istabas ir liliputu cienīgas, nu vismaz ne man ar 188, esmu pabijis tādās mājās ar šo "laukuma izmantošanu", nu nejūtos tur komfortabli

 • Ansis Liepa says:

  Sveiki!
  skat. bildi, griezumu papildināju ar cilvēkiem, garākajam tēvainim ir 1,90m augums:
  http://www.buildart.lv/wp-content/uploads/2010/01/Griezums_shematisks_mansard.jpg
  telpas zemākajā daļā, kā jau guļamistabā pieklājas, var novietot gultu vai dīvānu, kā arī, ja vēlas, istabu var sašaurināt, atkāpjoties no ārsienām, tādā veidā iegūstot lielāku taisnās sienas daļas augstumu, bet zaudējot grīdas platību. Protams, telpas tilpums ir katra gaumes un vajadzību jautājums, bet ekonomiskā, kompaktā ēkas projekta risinājumā šādas otrā stāva guļvietas ne tuvu nav pielīdzināmas visšaurākajam un skopākajam izdzīvošanas minimumam (kāds, piemēram, varētu būt atrodams kuģu kajītēs), bet ir krietni plašākas un ērtākas. Telpas izmantošanas ideja ir cilvēku kustībai atstāt plašāko daļu, bet zem slīpās jumta plaknes paredzēt guļvietas, rakstāmgaldus, skapjus u.c. tā, ka ikdienā jumta slīpā plakne ar cilvēku galvas vai plecu plaknēm nesatiekas.
  Kā arī, jumta istabiņu platība ir atkarīga no kopējā ēkas veida, ja šīs ēkas projektā jau sākotnēji ir paredzēts apdzīvot otro stāvu, tad jumta slīpums un drempeļa augstums tiek projektēti tādi, lai telpu ekspluatācija būtu racionāla un cilvēkiem ērta. Kurpretim, ja kādai esošai ēkai izdomā apdzīvot jumta stāvu, tad var gadīties, ka jumts ir pārāk zems, un telpās jāpārvietojas salīkušam. Man ir 2m augums, un senāk dzīvoju jumtistabiņā, vecā mājā, ar krietni zemāku jumtu, kā šajā projektā redzamajai ēkai, bet par cik telpas iekārtojums bija atbilstošs, slīpā jumta plakne neradīja diskomfortu.

  Par skārda jumta krāsošanu - kā var vērot senākos laikos būvētām ēkām, tad tendence krāsai lobīties nost no rūpnieciski krāsota skārda ir vienīgi melnajam skārdam, jo tas saules ietekmē uzkarst visvairāk un krāsai uz tā ir vissūrākie apstākļi. Bet citu toņu skārdam šādas problēmas nav novērotas, līdz ar ko, domājams šie skārdi kalpos savu ražotāja solīto mūža ilgumu.

 • Edgars Kvjatkovskis says:

  malacis cepuri nost ! nepiksteja , panema un izdarija ! Jumts ari labais , atsvaidzina arhitekturu un liek pasmaidit ! apsveicu pozitivas majas ipashnieku Ansi un paldies par padomiem !

 • Ansis Liepa says:

  Paldies par labajiem komentāriem!
  tā gan ir tēva lauku māja, es tikai mazliet palīdzēju pie dažiem būvdarbiem, mana jaunbūve, ja intersē tās būvēšanas process, ir šai lapā - http://www.buildart.lv/pasrocigi-buveta-maja-1/

  lai veicas!

 • juris says:

  Esmu 203cm garš un esmu bijis rekordmājā, nekādu pazīmju par liliputiem...

 • Ansis Liepa says:

  Paldies!
  lai sokas!

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kā lēti un ātri uzbūvēt omulīgu māju – Rekordmāja | Digitall - rakstu un padomu katalogs

RSS feed for comments on this post

Leave a Reply

 
buildart.lv māju projekti