Pašbūvēts vēja ģenerators

paštaisīts vēja ģenerators

paštaisīts vēja ģenerators

Skatoties kā vējš pūš, un pūš pilnīgi par velti, tikai čabina kokus un skrien nekā laba nepadarīdams, sakārojās vēju likt pie darba, lai var apmierināti noskatīties, kā vējš iejūgts vējadzirnā kalpo cilvēkam, un ražo haļavu - brīvo enerģiju:)

Pagāja ilgs laiks daudz fantazējot par vējģeneratoriem, un ar kolēģiem mūsu forumā - http://hho.miga.lv/phpBB3 aprunājot dažādus variantus. Tā izlēmu taisīt no LG direct drive veļasmašīnas motora, jo šis motors jau ir praktiski ģenerators, tam iekšā magnēti.

Daudz laika prasīja vējģeņa sametināšana un samontēšana, uzstutēt sanāca tīri veikli, ~5m garā vecā bomī, kas pļavā mētājās kopš jāņiem, kad kalpoja par jāņuguns stabu.

Protams tas ir pirmais - tātad arī slīcināmais kucēns. Jauda tam nav liela, varētu būt, ka mēnesī līdz 10 kilovatstundām saražo.

Rezumējums tāds, ka vērts taisīt pašbūvētu vējģeneratoru ir vienīgi tad, ja tas briesmīgi interesē un aizrauj. Jo parēķinot lasot studējot un taisot ieguldīto laiku, plus pašizmaksu - ap 50Ls - var droši apdomāt arī gatava vējģeņa pirkšanu, kas būs nesalīdzināmi jaudīgāks, muļķudrošs - uzliki un aizmirsi, būs ietaupīts laiks utml. Kā viens jauks kolēģis teica - "kādēļ jūs netaisiet paši arī mobilos telefonus?" uztaisīt jau var. bet ne vienmēr tas ir cenas/izdevīguma ziņā labākais variants. Tāka es godīgi sakot - iesaku Jums pirkt gatavu vējģeni, ja vien tas jums vajadzīgs:) Man tas viss bij aizraujoša izklaide un piedzīvojums, turklāt jau uztaisīju otru vējģeņa modeli, kurš vēl pusmastā karājas, drīz būs testējams:) Uz šobrīdi man mājai apgaisme ir uz LED lampām, un haļavno strāvu, tāka savs prieks no vēja enerģijas ir:)

Par elektrību un haļavu - bezmaksas elektrība? Ja vējģenerators ir labi uzbūvēts, tad tas neprasa lielus ekspluatācijas izdevumus, un pēc sevis atpelnīšanas sāk dot bezmaksas - brīvu haļavnu enerģiju!:) bet tālāk nāk jautājums par tās enerģijas lietošanu - ja mēs to izlietojam uzreiz - tad viss ir labi, bet ja mēs viņu glabājam iekš akumulatoriem - tad dēļ akumulatoru cenas un ierobežoto dzīves ciklu skaita šāda elektrība jau maksās sākot no 20santīmiem par kilovatstundu. Līdzarko - šis vairs nav nosaucams par ietaupīšanas pasākumu, un ir attaisnojams vienīgi situācijās kur nav pieejams LVenergo pieslēgums. - vēlviens secinājums pēc dažu mēnešu dzīvošanas bez LVenergo enerģijas - LVenergo elektrība ir LĒTA, tā tik tiešām ir, un cits jautājums - uz kā rēķina tā ir lēta - vai uz dabas resursu izmantošanu utml, un tālāk var diskutēt par tās ekoloģiskumu. Bet lēta tā ir. Es pat to sauktu par haļavu - ja Jums ir LVenergo - tā ir Haļava!

Par dzīvi bez pieslēguma - Offgrid'a sadaļā.

PS - 12 lāpstas vēja ģeneratoram ir tāpēc, lai pateicoties lielajai virsmai tas grieztos arī ļoti vājos vējos. To viņš arī dara. Un nedaudz arī ražo:) Ir iespējams efektīvu vējģeni uztaisīt tad, ja precīzi nokopē kādu sekmīgu versiju - piemēram no otherpower.com, vai thebackshed.com meistariem. Man te gribējās ne tikai elektrību, bet arī eksperimentēt un pārbaudīt visādas savas iedomas:) To var saukt arī par izmēģinājumu un kļūdu metodi, kas ir ilga un dārga 😀

Vēja ģenerators

Vēja ģenerators

LG direct drive motors

LG direct drive motors

vēja ģenerators

vēja ģenerators

Veļas mašīnas motors, ar veļmašīnas trumuļa aizmuguri un oriģinālo asi, ar jauniem gultņiem. Te viss ļoti vienkāršs, no daudzajām spolītēm iegūst maiņstrāvu, 3 vadi rēgojās, to aizvelk uz māju, un tad ar diožu taisngriezi iztaisno, un lādē iekšā akumulatorā, caur lādēšanas kontrolieri, lai nepārlādētu akumulatorus.

motors - ģenerators

motors - ģenerators

Ass gultņi

Ass gultņi

Rotors

Rotors

Spārnots rotors

Spārnots rotors

Spārni no kanalizācijas caurules 10cm diam.

masta celšana

masta celšana

vēja ģenerators

vēja ģenerators

vēja ģenerators no augšas

vēja ģenerators no augšas

Paštaisīts vēja ģenerators

Paštaisīts vēja ģenerators

ģeneratora mastā

ģeneratora mastā

vēja elektrības akumulatori

vēja elektrības akumulatori

Senajos laikos kad vēl bij tieksme viskautko pirkt, nopirku lietotus želejas akumulatorus par ganrdīz lūžņu cenu, kopā saliekot tie teorētiski veidoja 600Ah ietilpīgu elektrības glabātuvi:) bet tad vēl nebij korektais lādēšanas kontrolieris gatavs, turklāt nebija arī LED lampu, līdzarto akumulatori tika pārāk iztukšoti ar halogēnlampām, un pārāk pārlādēti, un drīz vien nobeidzās, patlaban iztieku ar diviem paralēli slēgtiem veciem automašīnas aķīšiem, tiem tagad režīms jau ir krietni tuvāks vēlamajam. Mājas apgaismes līnijas ir pieslēgtas pie 12V sistēmas, un lampu vietā ir LED lampas, protams tas ir tumšāks, bet tas ir veselīgi acīm, turklāt tajos punktos kur gaisma vajadzīga - piemēram virs galda utml, tur tās netrūkst. Kā arī salodēts lādēšanas kontrolieris, kurš tad kad akumulatoros spriegums ir virs 14,5V pārslēdz vējģeni no akumulatoriem uz vienkāršu slodzi - halogēna spuldzēm. tas vēl īsti pieregulēts nav, pārslēdzas kautkur ap 14V. bet tas viss ir sīkums:)

Jaunumi pēc apmēram gada ir tādi, ka ir uztaisīts arī vēlviens ģenerators, bet noprovējot vējģeni no vācu bodes: http://www.prevent-germany.com/windgenerator/windgenerator-black-600-12v-niedrigwindgenerator.html kļuva skaidrs, ka ja vien vējģenis ir nepieciešams, tad labāk nopirkt labu un kvalitatīvu vējģeni, un neķēmoties tērējot daudzreiz vairāk laika kā vajadzīgs lai sapelnītu naudu vējģeņa nopirkšanai, turklāt iegūstot pašbūvētu, nīkulīgu, vētru un muļķu nedrošu un regulāri kopjamu krāmu. Būvēt var tad ja nav ko darīt un patīk ķimerēties, vajarī ja šajā jomā ir profesionālas prasmes un iespējas.

Printed from: https://www.buildart.lv/pasbuvets-veja-generators/ .
© buildart.lv 2020.

2 Comments   »

  • LEDs happen to be widely utilised in as displays and indicator lights for practically 40 years. Only lately, even though, have engineers figured out learn how to make and mass-produce vibrant, white LEDs that will be utilised for general-purpose lighting. The higher brightness and point-source characteristics of LEDs have produced them the very first option for site visitors lights and automobile tail lights, where visibility and dependability are necessary.

  • Ansis Liepa says:

    Thank You for Your replay!
    Actually, nowdays I prefer to use some incandescent (halogen) bulbs at work table, rest/reading area and bedroom. Kanlux 12V 5w halogens are nice. Because of light spectrum - leds and fluorescent are poor colour rendering - CRI ~80, incandescent are better, difference can be seen visually. So, less we pay for electricity - less light we get, at least - less quality of light.
    Good luck!

RSS feed for comments on this post

Leave a Reply

 
buildart.lv māju projekti